ثبت دامنه


ثبت دامنه (Domain Registration) اولین گام برای حضور در شبکه جهانی وب است. این گام حساسیت‌های خاص خود را نیز داراست. نام دامنه در صورتی که معنی‌دار، مرتبط و متناسب با کاربری وب سایت شما انتخاب شود، راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شود و مراجعه دوباره به وب سایت شما را تسهیل می‌کند؛ بنابر این در انتخاب نام دامنه خود دقت کنید.
نکته دیگر اینکه جایی که ثبت دامنه خود را به آن می‌سپارید، باید چه از نظر امنیتی و چه از نظر اعتباری صاحب صلاحیت لازم باشد؛ چرا که کسب و کار شما بر این نام بنا خواهد شد و عدم در نظر گرفتن صلاحیت و اعتبار شرکت ثبت کننده در آینده ممکن است هزینه‌های بسیاری را بر شما تحمیل کند. برای بعضی پسوندها مانند پسوندهای کشوری (نظیر پسوندهای ir برای ایران و یا پسوندهای ae برای امارات متحده عربی) با توجه به انحصاری بودن ثبت بوسیله نهادهای دولتی تنها یک انتخاب وجود دارد. اما برای دامنه‌هایی که ثبت آنها بوسیله شرکت‌های تجاری به فروش می‌رسند، شما انتخاب‌های متعددی برای ثبت نام دامنه خود دارید. در این موارد باید به کیفیت خدمات شرکت ثبت‌کننده تعهد آن شرکت یا شرکت‌های واسط بر رعایت حق مالکیت شما توجه نمود و مسائل حقوقی جانبی آن را نیز در نظر گرفت. شرکت کاوش افزار دانش برنا با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود در زمینه ثبت دامنه، همه تلاش خود را در جهت حفاظت از هویت اینترنتی مشتریان خود و عرضه خدمات با کیفیت به آنها معطوف کرده است. شرکت کاوش افزار دانش برنا بسته به نام دامنه شما و پسوند مورد درخواست و شرایطی که در نظر دارید، ثبت دامنه شما را انجام می‌دهد.


تفاوت برخی پسوندهای رایج با یکدیگر
ir این نوع پسوند دامنه و کلیه سطوح مختلف آن مخصوص دامنه ملی کشور ایران است و یکی از مطمئن‌ترین پسوندهای موجود می‌باشد .
com معروف‌ترین و پر استفاده‌ترین پسوند برای دامنه‌های سایت‌هاست.com مخفف Commercial به معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت‌های همه منظوره نیز از پسوند com استفاده می‌کنند.
net مخفف واژه Network به معنی شبكه می‌باشد و عموما توسط شركت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی و شبكه‌های اطلاع‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
org اختصار واژه Organizations به معنی سازمان‌، تشكیلات‌ می‌باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمان‌های غیر انتفاعی كه غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
biz مخفف Business به معنی تجارت می‌باشد كه خــاص سایت‌های شغلی - تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الكترونیكی، ایجاد گشته است.
info اختصار واژه Information به معنی اطلاعات می‌باشد كه در سایت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد كه بنحوی با امر اطلاع‌رسانی در هر موردی مرتبط می‌باشند. انواع اطلاع‌رسانی در رشته‌هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و ... اختصاص یافته‌اند.
name این اولین نوع پسوندی است كه خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت كلیه افرادی كه به هر منظور شخصی می‌خواهند برای خودشان Website ایجاد كنند می‌توانند از این پسوند استفاده کنند.
ws پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می‌تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.
us این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد استقبال قرار گرفته است.
tv این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای قرار گرفته است و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نکته:

قبل از ثبت نام می‌بایست آزاد بودن دامنه را کنترل نمود. هر نامی که قبلاً ثبت شده باشد در صورتی که منقضی نشده باشد تنها توسط مالک آن قابل ثبت مجدد است بنابر این می‌بایست نامی را انتخاب نمایید که قبلاً شخص دیگری آن را ثبت نکرده باشد (به عنوان مثال نام kadb.ir را نمی‌توانید ثبت نمایید.) برای این منظور در قسمت بررسی دامنه، نام مورد نظر خود را بدون قسمت شناسه وارد نموده و شناسه‌های ترجیحی خود را انتخاب نمایید تا تمامی آنها کنترل شود چنانچه نامی قبلاً ثبت شده باشد با رنگ قرمز و چنانچه نام آزاد باشد با رنگ سبز مشخص می‌شود.